A karma törvényei

 2010.06.28. 10:44

Elindítok egy új témakört, Ezoteria, spiritualitás néven, amelyet én csak egy-két gondolattal fogok kiegészíteni, ezeket az anyagokat csak összegyűjtöm Nektek.

Az ezotéria  jelentéséről írnék először pár szót. "Ezotériának vagy ezoterikus tanoknak nevezünk számos olyan ősi irányzatot, ami a modern korunk tudományos világképébe nem illeszkedik bele, a világot, annak működését és részeit egy tudományostól eltérő szempontból vizsgálja."  Más megközelítésben  az ezoterika tulajdonképpen válaszok keresése.  Miért van az ember? Miért van a világ? A  tudomány valóban sokat megfejtett már abból, hogy hogyan lehet mindaz, amit láthatunk -ám de itt a fő kérdés a miért. Ahogy a racionális emberek mondanák: kauzalitás. Ok és okozat. Mindennek van miértje.

Először a karma törvényeiről írok Nektek, amit majd később részleteiben is fogok boncolgatni. Ezen belül pl. az elfogadás egy komoly téma lesz, ami a tudatosság témakörhöz is kapcsolódik majd. De lássuk mi is az a karma. 

A "karma" szanszkrit eredetű szó, önmagában cselekvést jelent.

Az egész Világmindenség egy folyamatos létezés és cselekvés, ami megmásíthatatlanul összefügg egymással.

Minden esemény egy ezt megelőző ok következménye, amely egyben oka is az elkövetkezendő eseményeknek.

Ebben az aspektusban egy állandó láncolatot látunk, amelyben nincsenek véletlenek, amelyben nincs véletlen gondolatunk, vagy érzelmünk, cselekedetünk, hanem minden, ami a mi múltunkból ered, hatással van a jövőnkre.

Az ember minden létrehozott gondolata megjelenik saját belső világában, ha ez jó, az ember belső jellemét építi, és saját eljövendő sorsának erős építőkövét helyezi le.

A negatív gondolatok ugyanilyen erősek, csak azok olyan romboló erőt képviselnek, amellyel az ember az elkövetkezendő eseményekben kénytelen lesz szembe nézni, és viselni az általa megalkotottnak a következményeit. Az ember saját belső életének, gondolatainak megváltoztatásával, cselekedeteinek tudatosabbá tételével, figyelemmel, és türelemmel sikeresen dolgozhat a karma javításán mindegyik életében. Minden tett, sőt minden gondolat hallhatatlan és kitörölhetetlen. Minden tett és gondolat csak arra vár, hogy egy ellentétes gondolat vagy tett bekövetkezzék, mert csak így jöhet létre a harmónia az életünkben.

A karma törvénye azt követeli az embertől, hogy tetteiért, gondolataiért és sorsáért viselje és vállalja a teljes felelősséget. Sajnos a mai ember ezt nem akarja, vagy nem tudja megtenni. Minden rossz gondolattal, tettel magunk ellen vétünk, és nem azok ellen, akik ellen terveztük. Ha az ember őszinte önmagával - és ez az, ami a legnehezebb számára - csak akkor jön rá a dolgok értelmére, és arra, hogy mi miért történik vele.

A sors megvesztegethetetlen, és mindenkihez egyformán igazságos. Mindig gondoskodik arról, hogy az ember azt tanulja meg, ami számára fontos (általában azt, amit a legkevésbé akar elfogadni). Egyre több és újabb lehetőséget nyújt, hogy felfogja és kijavítsa az (akár a jelenlegi, akár valamelyik előző életben) elkövetett hibákat. Az emberek többsége azt hangoztatja, hogy a dolgok elvesztették az értelmüket (és ettől szenved). Ez csak azért történik, mert így próbálnak szabadulni a felelősség alól. Aki viszont a dolgok értelmét keresi, az először a bűnbe ütközik; ha a bűnt elfogadja létező dolognak, akkor megmutatkozik a dolgok valódi értelme is (a polaritás elmélete szerint).

A sorsunkat nap mint nap mi magunk írjuk meg. Minden új élet új esély számunkra, ami előbbre jutásunk vagy éppen visszaesésünk lehetőségét kínálja. Figyelembe kell venni azonban, hogy mindannyiunknak azt a hálót kell szőnünk, amibe belekezdtünk. Akit tudatlansága az ok és okozat keresztjére feszített, az onnan csak akkor szabadul, ha a szeretetben lel tudásra.

Címkék: ezotéria karma elfogadás spiritualitás

A bejegyzés trackback címe:

https://tudatosabbelet.blog.hu/api/trackback/id/tr882115430

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

transzcendens 2010.07.06. 08:43:28

Tegnap hallottam. A karkötő viselése spiritualitást jelent.
(a nagy karika fülbevaló pedig szexet)

transzcendens 2010.07.08. 11:46:19

elfogadom, hogy létezik olyasmi, amit „karmá”-nak hívnak.
él bennem mégis a feltételezés: létezik véletlen. életem, sorsom nem fogható fel pusztán értelemmel, a velem kapcsolatos események sokszor a véletlenben nyilatkoznak meg.
ezt leginkább arra alapozom, hogy az embereknek (beleértve magamat is) általában szükségük van magyarázatokra, és könnyebb nekik ok-okozati összefüggésekben felfogni a dolgokat.

az értelem és az általa választott akarat vajon hova vezet?
minél inkább ragaszkodom az általam választott ésszerű irányhoz, annál inkább kizárom az ésszerűtlen életlehetőségeket, amelyek ha akarom, ha nem, úgyis felbukkannak a legváratlanabb helyzetekben.
igen, hallom a magyarázatotokat: azokat is én teremtettem magamnak. (mint tudatalatti elfojtások megnyilvánulása)

nem azt mondom, hogy a tetteimért vagy a velem történt eseményekért nem vállalom a felelősséget. dehogyisnem! éppen ez az! ha a tetteim vagy az akaratom ellenére bekövetkezett események vagy csak pusztán a hirtelen megrohanó érzések nem illenek bele azokba a keretekbe, amiket felállítottam magamnak, jelentkezik egy komoly érzés, amit úgy hívnak bűntudat.

a bűntudattól kegyetlenül szenvedünk.
ha a bűnt (vagy a bűntudatot) a szeretet képes megoldani, akkor minden bűn megbocsájtható?

kIára 2010.08.07. 14:46:09

Ne haragudj, az ezotéria-definíciód hibás, illetve csak olyan értelemben igaz, hogy a mai, magukat ezoterikusnak mondott körök és irányzatok használják önmagukra ezt a definíciótípust (nevezetesen: „…ami a modern korunk tudományos világképébe nem illeszkedik bele, a világot, annak működését és részeit egy tudományostól eltérő szempontból vizsgálja”).

A görög szó az „eszoteriko” a maga korában csak annyit jelentett hogy az adott terület belső („beavatott”) emberei tudtak az adott dologról – a matematikusok a matematika „rejtelmeit” ismerték, a politikusok a diplomácia „rejtelmeit”, a papok meg az adott isten/istennő kedélyváltozásait.
Ugyanígy, ma ezoterikusnak tekintjük az LHC tudósait, mert csak az ő belső körük „titka” az éppen ott folyó kutatás; vagy másik példa: a parlamenti nemzetbiztonsági bizottság munkája teljes mértékben ezoterikus, és amikor a régi bizottsági tagok átadták a helyüket, akkor „beavatták” az újoncokat.
A karma „tanítása” meg egyáltalán nem ezoterikus, hiszen minden karmára vonatkozó szöveg elérhető eredeti nyelven, illetve az összes világnyelven, sőt, a legfontosabb alapművek magyarul is olvashatók kiváló fordításokban.

A karma tanítása meg röviden ennyi: A —> B. Ez meg nem misztikus tudás, hanem a logikai metodológia első premisszája, illetve a tudomány legelső és legfontosabb módszertani alapelve.
A „karma” egy szanszkrit szó az ok-okozatiság elvére; más szóval: a rideg, kíméletlen következményesség.

Bejegyzésed a buddhista vallás karma-tanításával mutat párhuzamot. A többi meg költészet.

Oda akarok kilukadni, hogy az egésznek mindaddig nincs semmi értelme, míg legalább definíció szinten el nem jutunk a Sors mibenlétéig.
Előbb azt kellene megírni, hogy van-e sors, mi az hogy sors, lehet-e bizonyítani hogy van olyan hogy „Sors”. Ha mindez sikerül, akkor utána talán lehet beszélni a Sors Törvényszerűségeiről, és az akár egyezhet a hindu karma tannal, vagy a görög Tükhé-kultusszal, vagy a keresztény predesztináció nézettel.

Én például azt gondolom, hogy nincs sors. Semmilyen. Még egy icipici Sors-istenecske sem bujkál sehol.

misztikus 2010.08.10. 14:59:04

@kIára: Kedves Klára! Köszönöm az észrevételeket, érdekesek és helyénvalóak is. Én a karma törvényét azért tartom már ezoterikusnak, mert kevés ember hisz benne illetve foglalkozik ezzel , azaz csak egy kör, egy belső kör. Én ebben a témakörben olyan dolgokról írogatok, amelyek csak kevés embert, egy bizonyos kört érdekelnek. Az ezoterikus szót a történelem folyamán is, és napjainkban is számos eltérő módon alkalmazták, alkalmazzuk, hol tágabb körben általában bármilyen titkos tanokra, hol csak az okkult tanokra. A sorsról nekem személy szerint az a véleményem, hogy nincs. Teljesen egyetértek ebben Veled. Ok-okozat van, mint alaptörvény. Minden ami körülöttünk van, csak és kizárólag mi magunk hoztuk létre, nem a "sors keze". Így hát ha nincs sors, nem is kell definiálni. Szép napot!
süti beállítások módosítása